rower

Rowerem po lepszy stan zdrowia

Choroby cywilizacyjne zbierają coraz większe żniwo, ale w niektórych krajach wysokorozwiniętych już dawno zrozumiano i jest to wdrażane w życie, że najlepiej sprawdza się w ich leczeniu prewencja. W takich krajach jak Holandia czy Belgia zachorowalność na miażdżycę, cukrzycę i choroby serca i związane z tym zgony, jest znacznie mniejsza od występującej w naszym kraju, a to prawdopodobnie również z powodu większego zażywania ruchu, szczególnie przez starszych ludzi. Na szczęście i do nas dociera powoli prawda o tym, że samochód owszem stanowi wygodny środek lokomocji, ale niekoniecznie musi być stosowany nagminnie i że czasami dla pokonania jakiejś odległości w zupełności wystarczy rower.
Unia Europejska funduje nam coraz to nowe ścieżki rowerowe, a przy każdym uzdrowisku, ośrodku wczasowym, czy miejscowości wypoczynkowej wytyczone są szlaki ułatwiające poruszanie się tym środkiem lokomocji. Powstały albo powstają przy nich wypożyczalnie, gdzie są dostępne m. in. rowery crossowe, dzięki czemu niekoniecznie potrzebujemy zabierać je na wczasy ze sobą, a możemy mieć w każdej chwili do dyspozycji.
Szczególnie starsi ludzie powinni wykorzystywać taką sytuację, gdyż i podczas kłopotów z biodrami, czy stawami, uniemożliwiające chodzenie, nawet zwykłe miejskie rowery zapewniają bezbolesną rekreację i możliwość swobodnego udania się na przejażdżkę lub na zakupy. Jednak nie tylko starsi powinni o tym pomyśleć, gdyż zażywanie tego rodzaju ruchu w każdym wieku poprawia kondycję oraz krążenie, a co za tym idzie, czyni ludzi zdrowszymi.